/

Smog w Polsce. Rekordowe stężenie

polski smog komin

Smog w Polsce. Rekordowe stężenie

W Polsce od początku stycznia lokalne stacje pomiaru zanieczyszczeń oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odnotowują rekordowe stężenia smogu. Normy pyłów zawieszonych w atmosferze przekraczają normy WHO o kilkaset procent! Już dziś aglomeracja warszawska, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Rybnik, Pszczyna emitują więcej smogu niż takie miasta jak … Pekin.
/ 

Co jest przyczyną ? Co to jest smog?

Smog to efekt niekorzystnej pogody, bardzo dużej wilgotności, braku wiatru, w połączeniu z pyłami, sadzą, tlenkami węgla, węglowodorami, które trafią do atmosfery w wyniku spalania przemysłowego oraz w wyniku ogrzewania polskich gospodarstw domowych. Polska na tle Europy to czerwona plama. Czerwonym i bordowym kolorem określany jest poziom zanieczyszczenia powietrza, które zagraża naszemu zdrowiu. W Polsce mówimy o smogu typu londyńskiego. Jest to smog będący wynikiem zbyt dużej emisji spalin kominowych – charakterystyczny w sezonie grzewczym od listopada do końca marca. To co większość z nas widzi podczas spacerów, czyli unoszącą się gęstą mgłę oplatającą budynki, drzewa – to nic innego jak duże stężenie smogu.

 

Czy smog jest niebezpieczny ?

Smog ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. W dniach, w których stężenie przekracza dozwolone normy o kilka razy zauważamy brak koncentracji, problemy ze skupienie, złe samopoczucie a w skrajnych przypadkach również stany depresyjne. Przebywanie w smogu bardzo źle wpływa na nasz układ oddechowy, układ nerwowy i jest bardzo niebezpieczny dla osób z chorobą wieńcową oraz cierpiących na niewydolność układu krwionośnego. Mikromilimetrowe cząsteczki pyłów, smogu przedostają się do naszych płuc, oskrzeli a poprzez pęcherzyki powietrza do dolnych partii układu oddechowego. Bardzo niekorzystnie smog wpływa na osoby chorujące na astmę, na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci.
/


Jak radzić sobie ze smogiem ?

Przede wszystkim ograniczać swoją obecność w miejscach gdzie normy są zdecydowanie przekroczone. Unikać spacerów, aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Można też uzbroić się w specjalne maski, które oczyszczają powietrze przedostające się do płuc. Co możemy i co powinniśmy również zrobić ? Powinniśmy mieć świadomość niebezpieczeństwa jakie „wisi w powietrzu”. Powinniśmy zmienić optykę i realizować skuteczne działania mające na celu zmniejszenie emisji spalin samochodowych oraz spalania węgla w kotłach ciepłowniczych zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych.

Sytuacja jest dramatyczna. Rząd uruchomił działania nad ustawą dotyczącą walki ze smogiem. W pierwszej kolejności uregulowana zostanie kwestia pieców sprzedawanych przez supermarkety oraz jakość węgla sprzedawana na opał. To tu, mamy najwięcej pola do działania. Jak się skończy ? Czy nadal będziemy na tle Europy czerwoną mapą ?? Zobaczymy wkrtóce.

 

Źródło oraz pozostałe informacje dotyczące smogu: http://polskismog.pl
/


/

Dodaj Komentarz

Adres email będzie niewidoczny. Wymagane pola zaznaczone *