Smog w Polsce. Rekordowe stężenie

polski smog komin

Smog w Polsce. Rekordowe stężenie

W Polsce od początku stycznia lokalne stacje pomiaru zanieczyszczeń oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odnotowują rekordowe stężenia smogu. Normy pyłów zawieszonych w atmosferze przekraczają normy WHO o kilkaset procent! Już dziś aglomeracja warszawska, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Rybnik, Pszczyna emitują więcej smogu niż takie miasta jak … Pekin.
 

Co jest przyczyną ? Co to jest smog?

Smog to efekt niekorzystnej pogody, bardzo dużej wilgotności, braku wiatru, w połączeniu z pyłami, sadzą, tlenkami węgla, węglowodorami, które trafią do atmosfery w wyniku spalania przemysłowego oraz w wyniku ogrzewania polskich gospodarstw domowych. Polska na tle Europy to czerwona plama. Czerwonym i bordowym kolorem określany jest poziom zanieczyszczenia powietrza, które zagraża naszemu zdrowiu. W Polsce mówimy o smogu typu londyńskiego. Jest to smog będący wynikiem zbyt dużej emisji spalin kominowych – charakterystyczny w sezonie grzewczym od listopada do końca marca. To co większość z nas widzi podczas spacerów, czyli unoszącą się gęstą mgłę oplatającą budynki, drzewa – to nic innego jak duże stężenie smogu.

 

Czy smog jest niebezpieczny ?

Smog ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. W dniach, w których stężenie przekracza dozwolone normy o kilka razy zauważamy brak koncentracji, problemy ze skupienie, złe samopoczucie a w skrajnych przypadkach również stany depresyjne. Przebywanie w smogu bardzo źle wpływa na nasz układ oddechowy, układ nerwowy i jest bardzo niebezpieczny dla osób z chorobą wieńcową oraz cierpiących na niewydolność układu krwionośnego. Mikromilimetrowe cząsteczki pyłów, smogu przedostają się do naszych płuc, oskrzeli a poprzez pęcherzyki powietrza do dolnych partii układu oddechowego. Bardzo niekorzystnie smog wpływa na osoby chorujące na astmę, na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci.Jak radzić sobie ze smogiem ?

Przede wszystkim ograniczać swoją obecność w miejscach gdzie normy są zdecydowanie przekroczone. Unikać spacerów, aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Można też uzbroić się w specjalne maski, które oczyszczają powietrze przedostające się do płuc. Co możemy i co powinniśmy również zrobić ? Powinniśmy mieć świadomość niebezpieczeństwa jakie „wisi w powietrzu”. Powinniśmy zmienić optykę i realizować skuteczne działania mające na celu zmniejszenie emisji spalin samochodowych oraz spalania węgla w kotłach ciepłowniczych zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych.

Sytuacja jest dramatyczna. Rząd uruchomił działania nad ustawą dotyczącą walki ze smogiem. W pierwszej kolejności uregulowana zostanie kwestia pieców sprzedawanych przez supermarkety oraz jakość węgla sprzedawana na opał. To tu, mamy najwięcej pola do działania. Jak się skończy ? Czy nadal będziemy na tle Europy czerwoną mapą ?? Zobaczymy wkrtóce.

 

Źródło oraz pozostałe informacje dotyczące smogu: http://polskismog.plDodaj Komentarz

Adres email będzie niewidoczny. Wymagane pola zaznaczone *