Inwestycje w wiatraki – Wywiad

energia wiatrowa

Podczas gdy w mediach coraz częściej porusza się temat odnawialnych źródeł energii, a kolejne wiatraki, panele słoneczne wyrastają jak grzyby po deszczu, mamy jednocześnie wrażenie, że temat ten jest nam zupełnie obcy i kompletnie nas nie dotyczy. Nie mamy bowiem, ani miejsca na którym moglibyśmy zbudować wiatraki, nie znamy technologii oraz w dalszym ciągu wykorzystujemy tradycyjne metody pozyskiwania energii. Czy jest jednak sposób w jaki możemy się przyczynić do współtworzenia odnawialnych źródeł energii i jednocześnie na tym zarobić ?

Rozmawiamy dziś z Łukaszem Botorkiem, specjalistą ds. projektów w firmie Energy Invest Group, który na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem kapitału do spółek realizujących projekty elektrowni wiatrowych.

 

Skąd pomysł, żeby zajmować się inwestycjami w technologie pozyskiwania energii odnawialnej ?? A dokładniej inwestycje w wiatraki ?

Energetyka to jedna z najbardziej stabilnych dziedzin gospodarki na całym świecie. Czasy, w których żyjemy powodują stale rosnące zapotrzebowanie na energie elektryczną, co wprost wpływa na jej cenę. Ponadto, elektrownie wiatrowe dziś w Polsce maja dodatkowy przywilej gwarancji odbioru wyprodukowanego prądu. Trudno sobie wyobrazić lepszy biznes niż taki, w którym produkt stale drożeje, niema wpływu czynnika ludzkiego ( pracowników, dostawców ) a sprzedaż jest gwarantowana prawem.

Czy miałeś wcześniej doświadczenie w szeroko pojętych finansach ?

Tak, z branżą finansową jestem związany od 2005 roku gdzie zaczynałem jako agent ubezpieczeniowy. Pracowałem dla licznych funduszy inwestycyjnych, banków, biur maklerskich i prywatnych spółek. Zajmowałem się dystrybucja akcji, udziałów, jednostek funduszy inwestycyjnych, lokat i polis. Znam rynek inwestycyjny od podszewki i tym bardziej doceniam możliwość inwestowania w biznes niezależny od rynków kapitałowych, spekulacji czy handlu.

Jak Polacy zapatrują się na inwestycje i gdzie jesteśmy na tle Europy ?

Nie mamy dokładnych danych jak duża jest różnica w kwestiach finansowania obywateli Unii Europejskiej inwestycji wiatrowych. Wynika, to przede wszystkim z tajemnic biznesowych. Jednak biorąc pod uwagę jak bardzo odstajemy w ilościach realizowanych inwestycji wiatrowych w porównaniu z takimi krajami jak Niemcy, Dania, Holandia, wnioski są bardzo proste, jesteśmy 10 – 12 lat za nimi. Ale co ważne, widać znaczący postęp na co wpływ ma konieczność dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii.

I ile można zarobić ?
Zwrot z zainwestowanego kapitału to przy obecnej cenie energii elektrycznej około 15% rocznie przy zachowaniu dużego bezpieczeństwa. Zysk wynika z produkcji i sprzedaży realnego produktu a nie spekulacji itp.

A ile zarobić vs. „standardowe narzędzia” ?
Zależy co rozumiemy przez standardowe narzędzia. Dzisiejszy rynek inwestycyjny jest ogromny. Oferuje instrumenty pozwalające zarobić przeszło 100% w ciągu kilku godzin przy podjęciu ogromnego ryzyka jak i bezpieczne lokaty oferujące dziś około 2-3% zysku. Kolejne obniżki stóp procentowych i stale spadająca atrakcyjność depozytów i obligacji skłaniają coraz większą ilość inwestorów do podejmowania trudu własnego biznesu. To dokładnie nasza propozycja, zapraszamy wspólników, którzy wnosząc swoje środki nabywają prawo własności w przemysłowych elektrowniach wiatrowych co za tym idzie prawo do cześci zysków przez nie generowanych. Całość procesu inwestycyjnego i odpowiedzialność za zarządzaniem biznesem znajduje sie po naszej stronie. Inwestorzy są bezpieczni, inwestycja przejrzysta i prosta w kontroli.

Czy to kierunek do inwestowania w przyszłości ??
To okazja inwestycyjna na dziś i być może na kilka lat w przód, tak jak w większości przypadków w gospodarce występują tzw. trendy. Dziś Polska staje przed obowiązkiem zwiazanym ze zmianami klimatycznymi do posiadania 15% energii odnawialnej w naszych sieciach do 2020 roku, narzucamym przez dyrektywy Unijne. Powoduje to atrakcyjne warunki do wzrostu biznesu. Czy za 10 lat nadal będą powstawały nowe elektrownie wiatrowe? Prawdopodobnie w koncu zabraknie miejsca na nowe instalacje a na rynku pojawią się nowsze technologie pozyskiwania energii. Natomiast inwestorzy, którzy dziś zdecydują się postawić taką instalację z całą pewnościa mogą liczyć na kilkadziesiąt lat pasywnego dochodu, który każdego roku zasili ich portfele.

Czy trzeba mieć dużą wiedzę aby planować inwestycje ?

Projekt został tak przygotowany aby każdy Polak mogł stać się współwłaścicielem takiego biznesu. Niezależnie od wykonywanego zawodu i doświadczenia. Za stronę techniczną odpowiada generalny wykonawca „Siłownie Wiatrowe S.A” firma z 20 letnim doświadczeniem w branży a za rozliczanie spółek wykfalifikowancy zarząd. Rola inwestora kończy się na wkładzie finansowym za który w zamian otrzymuje udziały w spółce będącej właścicielem elektrowni.

/

Podobne artykuly

Dodaj Komentarz

Adres email będzie niewidoczny. Wymagane pola zaznaczone *