Co wolno kobietom w ciąży?

kobieta w ciąży

Ciąża to szczególny stan u kobiety. Należy wtedy uważać na siebie i traktować swoje ciało w sposób szczególny. Co więc może kobieta w ciąży, a czego jaj nie wolno? Czy znane mity co wolno a czego nie kobietom w ciąży są fałszywe? A może to prawda? Obalamy mity – co wolno kobietom w ciąży.

Przesąd – w ciąży nie wolno stosować kremów brązujących, bo dziecko będzie miało ciemną karnację skóry. To nie tylko mit, a wręcz przesąd. Zawarte w kosmetykach brązujących substancje pozostają w wierzchnich warstwach naskórka i nie są w stanie przeniknąć do krwioobiegu. Na karnację dziecka nie mają dosłownie żadnego wpływu. Należy jednak sprawdzać, czy kosmetyk nie zadziała uczulająco. Nie wolno natomiast opalać się w ciąży, ani na słońcu, ani w solarium! Ponadto, w wyniku zmian hormonalnych, w trakcie opalania może dojść do przebarwień na skórze, które po ciąży nie znikną.

Mit – w ciąży należy jeść dużo (przysłowiowo za dwóch), a wegetarianki powinny zacząć jeść mięso. Nie można jeść nadmiernie! Ilość kalorii w pierwszym okresie ciąży powinna zwiększyć się o ok. 300 kcal, a później do 500 kcal. Dobrze skomponowana dieta wegetariańska nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu. Wegetarianki powinny jednak zadbać o odpowiednią ilość białka i naturalnych tłuszczów w diecie. Muszą też spożywać kasze, warzywa, ryby, nabiał, masło, jaja, rośliny strączkowe i makaron z mąki razowej. Niebezpieczna jest natomiast dieta wegańska, wykluczająca w ogóle produkty pochodzenia zwierzęcego. Natomiast rozwijające się dziecko potrzebuje tłuszczów zwierzęcych. Z tego samego powodu lekarze odradzają także stosowanie w tym czasie diety witariańskiej (spożywanie wyłącznie świeżych warzyw i owoców), laktowegetariańskiej (eliminacja jajek) i makrobiotycznej (spożywanie tylko świeżych kiełków roślin).

Mit – będąc w ciąży nie należy się szczepić przeciwko grypie, bo się na nią zachoruje. Będąc w ciąży należy zaszczepić się przeciwko grypie! Szczepionkę zaleca się jednak dopiero od drugiego trymestru. W pierwszych trzech miesiącach ciąży oraz później, o szczepieniu zawsze powinien wiedzieć i decydować lekarz. Szczepionka na grypę nie może wywołać choroby, ponieważ zawiera niezjadliwe, martwe wirusy. Warto wiedzieć, że grypa u kobiet w ciąży może nawet spowodować poronienie lub obumarcie płodu.

Mit – w ciąży nie należy stosować płynów do higieny intymnej, gdyż uwrażliwia to błony śluzowe i grozi grzybicą narządów intymnych. Jest dokładnie odwrotnie! Kosmetyki do higieny intymnej są w ciąży nieodzowne, gdyż ciężarne mamy są bardziej podatne na stany zapalne śluzówek narządów rodnych. Warto też wiedzieć, że najlepszy jest specjalny żel lub płyn do higieny intymnej, który nie wysusza śluzówek i utrzymuje właściwe Ph. Najlepiej jeśli zawiera składniki łagodzące podrażnienia (np. nagietek lub rumianek).

Mit – w ciąży nie wolno pić rumianku, bo wywoła przedwczesny poród. Napar rumiankowy jest wręcz zalecany, bo działa antyseptycznie i wzmacniająco na układ pokarmowy. Zaleca się pić go 2-3 razy na tydzień.

Mit – w ciąży nie wolno wyjmować kolczyka z pępka, bo łatwo wtedy o zakażenie. Wręcz odwrotnie – trzeba go wyjąć zanim brzuch urośnie, czyli do 4-5 m-ca. Pozostawiony kolczyk będzie zahaczał o ubranie, gdyż pępek zacznie wystawać! Można go niechcący wyrwać! Powinien go wyjąć lekarz w sterylnych warunkach.

Mit – nie wolno farbować włosów w ciąży, bo farba do włosów może zaszkodzić płodowi. Nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Farba wnika we włosy, jednak nie przenika przez skórę głowy do organizmu, dlatego kobiety ciężarne bez obaw mogą farbować włosy. Można też poczekać z farbowaniem włosów do drugiego trymestru ciąży, gdy najważniejsze organy dziecka będą już ukształtowane. Farbując włosy trzeba jednak uważać, by nie wdychać zawartego w farbie amoniaku. Najlepiej używać wyłącznie farby bezamoniakowe lub szampony koloryzujące. Warto także poprosić o pomoc kogoś z domowników, by nie trzeba było się przy tym samemu nachylać. Należy też robić to koniecznie w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Z powodu działania hormonów ciążowych, efekt farbowania może być jednak inny niż zamierzony.

Mit – w ciąży nie wolno malować paznokci, bo lakier szkodzi płodowi. To nieprawda, wolno to robić. Płytka paznokciowa jest tak szczelna, że emalia lakieru w żaden sposób nie może się przedostać do krwiobiegu i dalej, do ciała płodu. Lakier trzeba jednak zmyć podobnie jak wszystkie kosmetyki, idąc do szpitala na poród. Sina skóra widoczna pod niepomalowanymi paznokciami rodzącej mamy wskazuje na nieprawidłowe ciśnienie krwi, a to ważna wskazówka dla lekarza położnika, że poród może nie przebiegać prawidłowo.

Mit – w ciąży nie wolno korzystać z komputera, kserokopiarki i kuchenki mikrofalowej, bo ich fale mogą spowodować wady wrodzone u dzieci. Nie ma na to dowodów naukowych. Można zatem korzystać z tych urządzeń, jednak muszą być sprawne i nie należy stawać blisko kuchenki w czasie jej pracy. Na pewno nie jest też wskazane zbyt długie siedzenie w jednej pozycji przed komputerem, czy np. przy czytaniu.

Połowiczny mit – w ciąży nie wolno kąpać się w wannie, bo to grozi przedwczesnym poronieniem. W ciąży można się kąpać cały czas, jednak tylko w ciepłej (nie gorącej!) wodzie. Optymalna temperatura wody to 36o C. Należy wiedzieć, że gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, co może doprowadzić do krwawienia i odklejenia łożyska. Nie należy się także zamykać się w łazience, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, bo można zasłabnąć i potrzebna będzie pomoc najbliższych.

Połowiczny mit – w ciąży nie wolno chodzić na basen, bo można nabawić się infekcji pochwy. To prawda, jednak prawdą jest też, że basen (zwłaszcza aqua aerobik) w ciąży jest wskazanym i dobrym ćwiczeniem, które odciąża kręgosłup, dobrze wpływa na mięśnie i pozwala utrzymać kondycję. Przy skłonnościach do nawracających infekcji, lepiej wybierać basen z ozonowaną wodą. To nieprawda, że w ciąży nie wolno ćwiczyć. O ile ciąża przebiega prawidłowo i nie jest niczym zagrożona, to przyszła mama powinna się ruszać. Ćwiczenia nie mogą być jednak zbyt intensywne i wysiłkowe. Odpowiednio dobrane pomogą jednak kobiecie lżej przejść przez poród a potem przez połóg i utrzymają jej pełną sprawność oraz kondycję.

Połowiczny mit – w ciąży nie wolno zbliżać się do psów, gdyż można zarazić się chorobami wywołującymi przedwczesny poród. To nie prawda. Zadbany, czysty i odrobaczony pies nie stanowi żadnego zagrożenia. Każdy jednak po zabawie z psem powinien zawsze myć ręce. Należy jednak unikać zwierząt bezpańskich gł. ze względu na ryzyko wścieklizny i ewentualnych innych chorób odzwierzęcych.

Połowiczny mit – w ciąży nie wolno stosować depilacji ciała. Można stosować depilację ciała będąc w ciąży za pomocą kremów do depilacji, jednak najpierw należy wykonać próbę, czy nie podrażniają skóry. Skóra w ciąży jest bowiem bardziej wrażliwa. Nie powinno się jednak usuwać owłosienia poprzez woskowanie i depilację laserową, bo to bolesny i stresujący zabieg. Dziecko w łonie matki odczuwa skutki stresu matki!

Połowiczny mit – w ciąży nie wolno zapinać pasów w samochodzie, bo uszkodzi to pęcherz płodowy. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, kobieta z widoczną ciążą nie ma obowiązku zapinania pasów, jednak lepiej to robić chroniąc siebie i dziecko. Dobrze zapięte pasy nie zaszkodzą. Trzeba je tylko dokładnie wyregulować dostosowując do siebie, a zapinając trzeba pamiętać, by dolna część pasa była pod brzuchem.

Prawda – w ciąży nie wolno pić alkoholi, w tym nawet czerwonego wina. To prawda. Picie alkoholu w ciąży prowadzi bowiem do bardzo poważnych zaburzeń w rozwoju dziecka. Alkohol przenika do płodu uszkadzając go. Lepiej wznosić w tym czasie toasty za pomocą niegazowanej wody mineralnej!

/

Podobne artykuly

Dodaj Komentarz

Adres email będzie niewidoczny. Wymagane pola zaznaczone *