Druga ciąża

rodzenstwo

Druga ciąża to powód zarówno do wielkiego szczęścia, jak i okres, kiedy zaczynamy zastanawiać się, jak przyjmie tę wiadomość nasze pierwsze dziecko. W naszej głowie rodzi się wiele pytań. Zawsze marzyłyśmy, aby mieć dwoje dzieci. Obiecałyśmy sobie, że nasze ukochane dzieciątko, dostanie od nas kiedyś najlepszy prezent, jaki może dać mu mama i tata. Teraz jednak, kiedy nasz brzuszek robi się coraz większy, tracimy powoli pewność, czy ten prezent będzie na pewno tylko samą, wielką radością dla przyszłego starszego brata lub siostry. Lecz zapewniam Was kochane mamy, że te obawy ma każda kobieta będąca w drugiej ciąży. Jest to jak najbardziej normalne. I nie jest w tym wypadku ważne czy różnica wieku pomiędzy rodzeństwem będzie mniejsza, czy większa. Oczywiście, im więcej lat dzieli cię od pierwszej ciąży, masz więcej doświadczenia, zdążyłaś trochę odpocząć, nabrać sił i dystansu do wielu spraw związanych z wychowywaniem dziecka. Także twój malec, im starszy, tym bardziej zrozumie, że ten Ktoś Malutki w Twoim brzuszku to nie tylko „zagrożenie” dla niego w sensie rywalizacji o miłość Mamy i Taty, ale i dzidziuś, który będzie kiedyś bawił się z nim i towarzyszył mu już zawsze w życiu.

Ty, jako Mama wiesz najlepiej, co czuje Twoje dziecko. Każdy malec jest inny i nie da się znaleźć złotego środka, by przygotować go do przyjścia na świat rodzeństwa. Jedno jest pewne. Najlepszą receptą na poznanie tego, jakie obawy i wątpliwości ma Twoje dziecko jes rozmowa. Nie bój się pytać, co twój maluszek, lub starszak czuje w związku z przyjściem na świat jego brata czy siostry. Szczera rozmowa, to najlepszy klucz do jego serduszka i duszy. Wszak i ten mały człowieczek ma dużo wątpliwości i pytań w związku z nową sytuacją, w której się znalazł. Boi się zapewne, czy nowy „Lokator” nie odbierze mu miłości jego ukochanej Mamusi oraz czy ten „Nowy” nie będzie teraz najważniejszy. Delikatnie i spokojnie zapewniaj malca, że miłość można dzielić i każdego z nich będziesz kochać jednakowo. Dużo przytulaj swoją starszą pociechę, zapewniając jednocześnie, jak bardzo jesteś dumna z tego, że będzie niedługo starszym bratem czy siostrą. Pozwalaj smykowi dotykać brzuszka, tłumacząc oczywiście, iż trzeba robić to delikatnie, by Tobie i maleństwu nic się nie stało. Powiedz, że dzidziuś, choć „zamknięty” w Twoim brzuszku, słyszy jednak odgłosy i czuje dotyk. To będzie ciekawe doświadczenie dla starszaka.

Możesz też zaproponować dziecku, by opowiedziało maleństwu bajkę. Dzieci bardzo lubią czuć się potrzebne i pomagać Mamie przy młodszym rodzeństwie. Będzie czuło się ważne i potrzebne. Takie chwile są niezwykłe zarówno dla niego jak i dla Ciebie. W ten wspaniały sposób, możesz budować już od samego początku pomiędzy rodzeństwem piękną i niezwykle ważną więź. Pokazuj zdjęcia z badania usg, tłumacząc gdzie jest dzidziuś. Opowiadaj jak czujesz jego ruchy. Mów, kiedy śpi a kiedy jest aktywne. To wszystko pomoże malcowi zrozumieć całą tajemnicę związaną z ciążą. W księgarniach można znaleźć książeczki, oswajające dzieci z przyjściem na świat rodzeństwa. Zapytaj sprzedawcę, która będzie najodpowiedniejsza dla wieku twego starszaka. Czytajcie razem bajeczkę i przytuleni wymieniajcie się spostrzeżeniami. Obserwuj dziecko, jeśli widzisz, że czegoś nie rozumie, tłumacz mu.

Świetnym pomysłem będzie też zabranie starszego dziecka na zakupy, podczas których wybierzecie dla dzidziusia wyprawkę. Oczywiście nie chodzi o poważne decyzje dotyczące zakupu wózka, czy łóżeczka, w tym wypadku decydujesz Ty. Jednak z powodzeniem możesz zaproponować swojemu smykowi, by wybrało kolor śpioszka, czy wzór na bluzeczce dla dzidziusia. Maluch będzie strasznie dumny z tego, iż może Ci pomóc w zakupach a także poczuje się odpowiedzialny i dojrzały, że troszczy się o młodsze rodzeństwo. To da mu wiele satysfakcji i stopniowo zacznie się oswajać z nową sytuacją, jaką jest dla niego pojawienie się nowego członka rodziny.
Każde dziecko, małe czy duże potrzebuje czasu, by w pełni zacząć cieszyć się z posiadania rodzeństwa a 9 miesięcy ciąży, to znakomity czas, by je spokojnie do tego przygotować.

Kończąc, życzę Wam wszystkim Kochane Mamusie, by czas oczekiwania na drugie dziecko był czasem pełnym wspaniałych wzruszeń i niesamowitych przeżyć zarówno dla Was jak i dla Waszych starszych pociech.

Tagi:     ,

Podobne artykuly

Dodaj Komentarz

Adres email będzie niewidoczny. Wymagane pola zaznaczone *